Wydawca treści

Tłumacz języka migowego - uregulowania ustawowe

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r., poz. 1824) Miejski Urząd Pracy w Lublinie informuje, że osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się (głuche i głuchoniewidome) mogą komunikować się z urzędem w sposób opisany poniżej.

W kontakcie z Urzędem osoba uprawniona ma prawo do:

  • pośrednictwa tłumacza PJM – polskiego języka migowego
  • pośrednictwa tłumacza SJM- systemu językowo-migowego
  • dla osoby głuchoniewidomej może to być tłumacz przewodnik, nazwany w ustawie "tłumaczem SKOGN (systemu komunikowania się osób głuchoniewidomych)".
W celu skorzystania z pośrednictwa tłumacza, należy powiadomić Urząd o tym fakcie co najmniej 3 dni przed dniem, kiedy planuje się załatwiać sprawę w urzędzie z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Informacje dodatkowe:
Wyżej wymieniona ustawa daje możliwość reprezentowania osoby uprawnionej przez osobę przybraną. Może nią być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana przez osobę uprawnioną.
Zadaniem osoby przybranej ma być pomoc w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej. Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość języka migowego.
Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy wnioskowane dane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych, a dostęp do nich przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej.
Istnieje też możliwość kontaktu on-line z konsultantem, który zna język migowy i uzyskania informacji dotyczących usług dostępnych w urzędzie pracy.
Można również podczas wizyty w urzędzie połączyć się z konsultantem, który będzie tłumaczyć rozmowę na język migowy,
Instrukcję jak to zrobić znajdziesz na stronie https://zielonalinia.gov.pl/zl-migowy

Informacje o publikacji dokumentu

Powiązane treści

Informacje dla osób niepełnosprawnych

Przed bramą urzędu wygospodarowaliśmy część placu na jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych (koperta).
Osoby niepełnosprawne ruchowo, np. poruszające się na wózku inwalidzkim, z pomocą osób innych, z niewydolnością ruchową, mogą skorzystać z windy do której prowadzi podjazd lub schodołazu, który umożliwia "wjechanie" na wózku po schodach. W razie potrzeby pracownik urzędu może pomóc wejść do budynku.
Podłogi w pokojach obsługi są "bezprogowe".

W pokoju 203A na II piętrze znajduje się wyspecjalizowana komórka realizująca m.in. instrumenty rynku pracy finansowane ze środków PFRON, w szczególności staże, środki na podjęcie działalności gospodarczej, koszty wyposażenia stanowisk pracy (tel. 81 4665212).

Osoba niepełnosprawna niesłysząca lub głuchoniema może korzystać z pomocy wybranej przez siebie osoby, która będzie jej towarzyszyć w celu ułatwienia komunikacji, a także z usługi tłumacza języka migowego on-line - systemu działającego w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie.

Tłumacz migowy on-line to profesjonalny system komunikacji niewerbalnej, który opiera się na bezpośrednim dostępie on-line do Contact Center poprzez dedykowane urządzenie peryferyjne i łącze internetowe. Wyspecjalizowani tłumacze języka migowego  w czasie rzeczywisty tłumaczą rozmowę pomiędzy klientem posługującym się językiem migowym, a pracownikiem Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
 
Nie wymagamy składania do MUP wniosków o świadczenie usług tłumacza, nie ma też konieczności wcześniejszego powiadamiania urzędu o chęci skorzystania z tłumacza.
Dzięki usłudze Tłumacza języka migowego on-line osoby niesłyszące podczas załatwiania spraw w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie mają możliwość swobodnej, nieskrępowanej komunikacji oraz gwarancję prawidłowego przekazu informacji przez pracownika Urzędu.

Dbamy także o to, by osoby niepełnosprawne mogły korzystać z usług elektronicznych urzędu. Strona internetowa wyposażona jest w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące - w nagłówku portalu osadzone są funkcje: większy tekst do czytania oraz zmiana kontrastu, które mogą ułatwić korzystanie ze strony.

Informacja o Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie w PJM