TARCZA ANTYKRYZYSOWA - KOMUNIKAT

Print Drukuj
TARCZA ANTYKRYZYSOWA - KOMUNIKAT
 
skierowany do przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 oraz z 2021 r. poz. 1038) oraz podmiotów, o których mowa w art. 15 zze2 ust. 1, tj. kościelnej osoby prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, oraz jej jednostce organizacyjnej 

Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie informuje, iż na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1192) ulegają zmianie z mocy prawa umowy, o których mowa w art. 15 zzb, art. 15 zzc, art. 15 zze, art. 15 zze2 , art. 15zze4,  oraz umowy, o których mowa w art. 15 zzd i 15zzda w następujący sposób:

bezpośredni link do ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001192

Umowy zawarte na mocy art. 15 zzb, art. 15 zzc, art. 15 zze, art. 15 zze2 , art. 15zze4
  1. W przypadku wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dofinansowania nienależnie lub w nadmiernej wysokości przedsiębiorca zwraca dofinansowanie w całości lub tę część dofinansowania, która została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
  2. W przypadku stwierdzenia okoliczności, o których mowa w pkt. 1, Starosta wzywa przedsiębiorcę do zwrotu dofinansowania w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
  3. W przypadku gdy przedsiębiorca nie dokona zwrotu w terminie, o którym mowa w pkt. 2, nalicza się odsetki ustawowe.
  4. W przypadkach, niedotrzymania warunków umowy lub stwierdzenia okoliczności, o których mowa w pkt 1, Starosta z urzędu albo na wniosek przedsiębiorcy może:
    a) umorzyć w całości albo w części należności z tytułu zwrotu części dofinansowania,
    b) odroczyć terminy spłaty należności z tytułu zwrotu części dofinansowania,
    c) rozłożyć na raty spłatę należności z tytułu zwrotu części dofinansowania
  5. W przypadku gdy wysokość kwoty dofinansowania wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem,  pobranej nienależnie lub w nadmiernej wysokości jest równa lub wyższa niż 1500 zł, Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 17 cyt. wyżej ustawy, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego wojewody. Przepisu art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego nie stosuje się.
  6. W sprawach, o których mowa w ust. 17 cyt. wyżej ustawy, organem wyższego stopnia jest samorządowe kolegium odwoławcze.
  7. Zwrotu dofinansowania nie dochodzi się, jeżeli kwota należna do zwrotu nie przekracza, określonych na dzień dokonania rozliczenia, najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru przez operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. Kwota ta jest zaliczana w koszty Funduszu Pracy."
  8. Do spraw, o których mowa w pkt. 4, stosuje się odpowiednio przepisy art. 64 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. 

Na podstawie art. 64 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 305), Starosta wymienione należności może:
  1. z urzędu umarzać w całości –w przypadku gdy zachodzi jedna z okoliczności, o których mowa w art. 56 ust. 1 pkt 1–4 cyt. wyżej ustawy, tj.:

    1) osoba fizyczna – zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6000 zł;
    2) osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
    3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
    4) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji. 
     
  2. na wniosek zobowiązanego:

    1) umarzać w całości – w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem zobowiązanego lub interesem publicznym,
    2) umarzać w części, odraczać terminy spłaty całości albo części należności lub rozkładać na raty    płatność całości albo części należności – w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi zobowiązanego.  

Umowy zawarte na mocy art. 15 zzd i 15zzda
  1. Mikroprzedsiębiorca, organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który pobrał pożyczkę nienależnie, zwraca całość udzielonej pożyczki na rachunek bankowy powiatowego urzędu pracy, z którego udzielono pożyczki.
  2. Mikroprzedsiębiorca, organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który wykorzystał pożyczkę niezgodnie z przeznaczeniem, zwraca pożyczkę w całości lub w tej części, która została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, na rachunek bankowy powiatowego urzędu pracy, z którego udzielono pożyczki.
  3. W przypadku stwierdzenia okoliczności, o których mowa w pkt 1 lub 2, Starosta wzywa przedsiębiorcę lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zwrotu pożyczki w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.
  4. W przypadku gdy mikroprzedsiębiorca lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie dokona zwrotu w terminie, o którym mowa w pkt 3, nalicza się odsetki ustawowe.
  5. W przypadku, o którym mowa w pkt. 4, Starosta z urzędu albo na wniosek przedsiębiorcy może:
    a)   umorzyć w całości albo w części należności z tytułu zwrotu pożyczki,
    b)   odroczyć terminy spłaty należności z tytułu zwrotu pożyczki,
    c)   rozłożyć na raty spłatę należności z tytułu zwrotu pożyczki.
  6. W przypadku gdy wysokość pożyczki pobranej nienależnie jest równa lub wyższa niż 1500 zł, Starosta wydaje decyzję, o której mowa w ust. 16, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego wojewody. Przepisu art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego nie stosuje się.
  7. W przypadku niespełnienia warunku umorzenia, o którym mowa w ust. 7 ustawy o COVID19, przepisy pkt 5 stosuje się odpowiednio.
  8. W sprawach, o których mowa w pkt 5, organem wyższego stopnia jest samorządowe kolegium odwoławcze.
  9. Zwrotu pożyczki nie dochodzi się, jeżeli kwota należna do zwrotu nie przekracza, określonych na dzień dokonania rozliczenia, najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru przez operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. Kwota ta jest zaliczana w koszty Funduszu Pracy.
  10. Do spraw, o których mowa w ust. 16, stosuje się odpowiednio przepisy art. 56 i art. 57 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Na podstawie art. 56 i 57 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 305), Starosta wymienione należności może:
  1. z urzędu umarzać w całości, jeżeli:

    1) osoba fizyczna – zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6000 zł;
    2) osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
    3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
    4) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;
    5) zachodzi interes publiczny. 

    W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w pkt. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych. 
     
  2. na wniosek dłużnika:

    1) umarzać w całości – w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym;
    2) umarzać w części, odraczać terminy spłaty całości albo części należności lub rozkładać na raty płatność całości albo części należności – w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika.
Informacje o publikacji dokumentu