Zasady dofinansowania
Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia.
Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez okres:
- 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub
- 24 miesięcy – przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.
Dofinansowanie przysługuje w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego.
Pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia, odpowiednio przez okres 6 miesięcy w przypadku bezrobotnych którzy ukończyli 50 lat, oraz 12 miesięcy w przypadku bezrobotnych, którzy ukończyli 60 lat.
W przypadku niewywiązywania się z warunku zatrudnienia przez wyżej wskazany okres, oraz nieotrzymania zatrudnienia w okresie przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do zwrotu wszystkich otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości kwoty otrzymanych środków od dnia wypłaty pierwszego dofinansowania wynagrodzenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
W przypadku utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia oraz co najmniej połowę okresu 6 –cio lub 12 miesięcznego, pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do zwrotu 50% łącznej kwoty otrzymanych środków w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy skierowanego bezrobotnego w trakcie okresu objętego dofinansowaniem albo przed upływem okresu odpowiednio 6 lub 12 miesięcy, starosta kieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego.
W przypadku braku odpowiedniego bezrobotnego w sytuacji określonej w pkt. 7 pracodawca lub przedsiębiorca nie zwracają uzyskanego dofinansowania wynagrodzenia za okres zatrudnienia skierowanego bezrobotnego.
Dofinansowanie wynagrodzenia jest udzielne zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Składanie wniosków: Kancelaria ogólna, I piętro, pokój 101
Szczegółowe informacje Miejski Urząd Pracy w Lublinie, ul. Niecała 14 II piętro, pokój 203A telefon: 81 466 52 19 e-mail: mup@mup.lublin.pl |