Od dnia 1 lipca 2012 r. Miejski Urząd Pracy w Lublinie jako partner rozpoczął uczestnictwo w realizacji projektu partnerskiego „Lubelska Pracownia" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, Lider projektu – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Partner 1 – Miejski Urząd Pracy w Lublinie, Partner 2 – Związek Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan".

Tytuł Projektu:

Projekt "Lubelska Pracownia"

 

Projekt „Lubelska Pracownia"

Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich

Działanie 6.2 - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

Cel Projektu:

Zwiększenie szans na zatrudnienie osób z wyższym wykształceniem z województwa lubelskiego poprzez opracowanie, przetestowanie wśród 100 bezrobotnych absolwentów/ek (70K,30M) pozostających bez zatrudnienia w okresie 12 m-cy od ukończenia szkoły wyższej oraz upowszechnienie LUBELSKIEJ PRACOWNI wśród absolwentów/ek uczelni wyższych, studentów/ek, pracodawców i instytucji rynku pracy z województwa lubelskiego.

Cele szczegółowe:

  1. Aktywizacja zawodowa społeczna min. 100 absolwentów/ek uczelni wyższej (70K, 30M) pozostających bez zatrudnienia w okresie 12 m-cy od ukończenia studiów wyższych poprzez utworzenie swoich profili osobowych na portalu.
  2. Zwiększenie dostępu do wiedzy nt. potrzeb absolwentów/ek uczelni wyższych i pracodawców województwa lubelskiego wśród min. 30 instytucji rynku pracy w województwie lubelskim.
  3. Podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności oraz pewności siebie w zakresie poszukiwania pracy u min. 100 bezrobotnych 100 absolwentów/ek uczelni wyższej (70K,30M) pozostających bez zatrudnienia w okresie 12 m-cy od zakończenia szkoły wyższej z województwa lubelskiego.

Adresaci Projektu:

I – wymiar testowania

Odbiorcy:

Użytkownicy:

II – wymiar upowszechniania

Odbiorcy:

Użytkownicy:

III – wymiar docelowy

Odbiorcy:

Użytkownicy:

Działania Projektu:

  1. Diagnoza i analiza problemu, VII – XII.2012r.
  2. Opracowanie wstępnej wersji LUBELSKIEJ PRACOWNI i strategii wdrażania projektu, VII.2012r. – IV.2013r.
  3. Testowanie i analiza rzeczywistych efektów testowania wstępnej wersji produktu finalnego, V.2013r. – II.2014r.
  4. Opracowanie finalnej wersji LUBELSKIEJ PRACOWNI, III – IV.2014r.
  5. Działania upowszechniające LUBELSKĄ PRACOWNIĘ i włączenie do głównego nurtu polityki, VI.2014r. – III.2015r.
  6. Ewaluacja, IX.2012r.- III.2015r.

Rezultaty Projektu:

Produkt finalny będzie się składał z:

  1. Narzędzia informatycznego w formie portalu internetowego, który pozwoli:

- poznać oczekiwania pracodawców i zgłaszane zapotrzebowanie na określone kwalifikacje i umiejętności poprzez syntetyczne informacje generowane przez system;

- szybko, łatwo stworzyć uniwersalne CV, ukazujące umiejętności i wiedzę, a które nie muszą odnosić się do jednego, wyuczonego zawodu (większe szanse na dopasowanie profilu do ofert pracodawców);

- pracodawcom stworzyć szybko i skutecznie profil poszukiwanego kandydata, umożliwić zapoznanie się z kwalifikacjami osób poszukujących pracy w szybki sposób, bez konieczności przeglądania tysiąca CV, co ograniczy m.in. koszty rekrutacji;

- Instytucjom Rynku Pracy, uczelniom wyższym, studentom/tkom, licealistom/tkom pozyskiwać na bieżąco aktualne informacje o Lubelskim Rynku Pracy, poszukiwanych kwalifikacjach dostępnych zasobach ludzkich.

2. Instrukcji korzystania z portalu (tworzenia profili, generowania raportów itp.) w PDF do pobrania na portalu i wydrukowanej broszury.

3. Programu szkolenia dla Biur Karier, które będą szkolić z korzystania z portalu osoby zainteresowane – forma j.w.

4. Opisu kompetencji i umiejętności, które będą dostępne do wyboru przy tworzeniu profilu przez absolwentów/tki i pracodawcę – forma j.w.

5. Testów kompetencji dla absolwentów/tki tworzących profile osobowe – forma elektronicznej aplikacji na portalu.

6. Gry symulacyjnej on-line (ścieżka rekrutacyjna absolwenta/tki od stworzenia CV, listu motywacyjnego, przeglądu i wyboru ofert pracy, aplikacji na stanowisko, testów rekrutacyjnych, aż do uzyskania zatrudnienia) – forma j.w.

Okres realizacji:

od 01 lipca 2012 r. do 31 marca 2015 r.

Wartość lub koszt:

1 287 144,25 zł

Źródła finansowania:

Europejski Fundusz Społeczny