Miejski Urząd Pracy w Lublinie funkcjonuje od 1990 r. Podwalinę urzędu w obecnym kształcie stanowił Wydział Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Lublinie oraz późniejsze Rejonowe Biuro Pracy w Lublinie, które funkcjonowało w ramach struktur Urzędu Rejonowego od 28.08.1990 r. Siedzibą ówczesnego Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych UM w Lublinie był budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Hanki Sawickiej (obecnie ul. Świętoduska).
W okresie od 1 kwietnia 1990 r. do 27 sierpnia 1990 r. wszyscy pracownicy byłego już Wydziału Zatrudnienia i Spraw Socjalnych UM, a przekształconego w Wydział Polityki Kadrowej i Zatrudnienia UM, zostają przekazani w struktury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, a następnie, na skutek reorganizacji, do Urzędu Rejonowego – Rejonowego Biura Pracy w Lublinie z dwiema siedzibami:
- obsługa osób z wykształceniem do zasadniczego – budynek Urzędu Miejskiego w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 39, pod kierownictwem Pana Józefa Prokopiuka,
- obsługa osób z pozostałym wykształceniem – budynek Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Wieniawskiej 14, a następnie budynek Starostwa Powiatowego (uprzednio Urzędu Rejonowego) przy ul. Spokojnej 9, pod kierownictwem Pana Józefa Różańskiego.
1 stycznia 1993 r. tworzą się nowe struktury – powstaje System Urzędów Pracy (SUP), który w całej Polsce składa się z:
- Krajowego Urzędu Pracy w Warszawie
- wojewódzkich urzędów pracy
- rejonowych urzędów pracy
Powstały w Lublinie, a wydzielony z Urzędu Rejonowego, Rejonowy Urząd Pracy obejmuje swoim obszarem mieszkańców Lublina oraz przyległych gmin: Głusk, Jastków, Niemce, Wólka Lubelska, Bełżyce, Bychawa.
1 stycznia 1999 r. mocą ustawy z dnia 05 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 1998 r Nr 91,poz.578) w Polsce dokonano podziału administracyjnego i utworzono dwa rodzaje powiatów:
- powiaty ziemskie – skupiające od kilku do kilkunastu sąsiadujących ze sobą gmin
- powiaty grodzkie – miasta na prawach powiatu (gmina o statusie miasta, wykonująca zadania powiatu)
W związku z powyższym od tej daty dotychczasowy Rejonowy Urząd Pracy w Lublinie stał się Powiatowym Urzędem Pracy funkcjonującym w budynku przy ul. Niecałej 14.
1 lutego 2000 r. Wojewoda Lubelski podejmuje decyzję o podziale Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie na dwie jednostki:
- Miejski Urząd Pracy w Lublinie obejmujący swoim zasięgiem mieszkańców miasta i podlegający Prezydentowi Miasta Lublin
- Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie obejmujący swoim zasięgiem mieszkańców przyległych do Lublina gmin i podlegający Staroście Powiatowemu
Sposób funkcjonowania jak i zadania Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie obecnie regulują przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W świetle tych przepisów MUP w Lublinie będąc jednostką organizacyjną jednostek samorządu terytorialnego /Gminy Lublin/ wchodzi w skład publicznych służb zatrudnienia, które realizują politykę państwa związaną z promocją zatrudnienia, łagodzeniem skutków bezrobocia oraz aktywizacją zawodową. Klientami Urzędu są potencjalni pracodawcy i pracobiorcy (zarejestrowane osoby bezrobotne lub poszukujące pracy).
Od czasu powstania Systemu Urzędów Pracy w 1993 r. kierowali naszym urzędem kolejno:
- Pan Józef Różański,
- Pani Halina Czerkawska,
- Pan Krzysztof Michałkiewicz,
- Pan Andrzej Pruszkowski,
- Pan Cezary Wilczopolski,
- Pan Tadeusz Paszkowski,
- Pani Katarzyna Kępa.