Prace społecznie użyteczne to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej, na skutek skierowania przez starostę, organizowane przez gminę w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Osoby uprawnione do wykonywania prac społecznie użytecznych

Prace w ramach prac społecznie użytecznych mogą być wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających z pomocy opieki społecznej oraz osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy.

Osoba bezrobotna, która bez uzasadnionej przyczyny odmówiła przyjęcia propozycji wykonywania prac społecznie użytecznych zostaje pozbawiona statusu bezrobotnego na okres 90 dni.

Prace społecznie użyteczne mogą być organizowane w:

Okres trwania

Ustawa nie zawiera ograniczenia czasowego dla realizacji prac społecznie użytecznych - co oznacza, że osoba bezrobotna może wykonywać prace społecznie użyteczne cały rok, zachowując przy tym status osoby bezrobotnej.

Procedura organizacji prac społecznie-użytecznych

Szczegółowe informacje

Miejski Urząd Pracy w Lublinie, ul. Niecała 14
II piętro, pokój 210
telefon: 81 466 52 14
e-mail: mup@mup.lublin.pl